Skip to main content

Formy wtryskowe to narzędzia, na których pracujemy każdego dnia. Wtryskiwanie tworzyw sztucznych stało się jedną z najpopularniejszych metod tworzenia elementów plastikowych. Tak powstają: opakowania, części do aut, przedmioty codziennego użytku. Jako producenci tego rodzaju produktów, musimy dokładnie znać funkcje maszyn, na których pracujemy. Wiemy, np. że najważniejszą częścią każdej formy wtryskowej jest jej układ wlewowy.

Jak wygląda układ wlewowy formy wtryskowej?

Patrząc na wtryskarkę dość obrazowo, układ wlewowy możemy porównać do sieci długich, kanałów, przez które rozprowadzany jest materiał. Układ wlewowy składa się z następujących części:

– zbiornika wlewowego;

– wlewu głównego;

– wlewu rozprowadzającego;

– wlewu doprowadzającego;

– rdzenia;

– tulei;

Jakie funkcje spełnia układ wlewowy?

  1. Dostarcza materiał. To najważniejsze zadanie, jakie wykonuje. Precyzja, odpowiedni czas i dokładny przepływ materiału to czynniki, które determinują pracę serca tokarki.
  2. Drugą jakże ważną czynnością jest chłodzenie formy. W jaki sposób? Przez kanały umieszczone w układzie rozprowadzane jest chłodziwo, które odprowadza ciepło z formy wtryskowej. Niska temperatura gwarantuje brak odkształceń w materiale.
  3. Odpowiednio skonstruowany układ wlewowy, przyczynia się do minimalizowania strat materiału, w tym także zmniejszeniu odpadów zalegających we wnętrzu sieci.
  4. Dobrze skonstruowany układ wlewowy jest w stanie przyśpieszyć proces wtryskiwania materiału do formy. Dzięki temu producenci opakowań są w stanie zoptymalizować czas potrzebny do produkcji, a co za tym idzie obniżyć i to znacząco koszty, np. związane z opłatami za prąd.

Jak zaprojektować układ wlewowy?

Zadanie to nie należy do łatwych. Dlatego też projektowaniem układów wlewowych, zajmują się odpowiednio przeszkoleni inżynierowie. Aby układ wlewowy miał spełnić odpowiednie zadanie, specjaliści muszą zwrócić uwagę na wiele czynników: rodzaj tworzywa, kształt wyrobu, a nawet ilość wlewów. Szczegóły te odgrywają ogromną rolę. Bardzo często zespoły projektowe współpracują na bieżąco z osobami zajmującymi się tworzeniem produktów, wykonanych z tworzyw sztucznych. Tak zbudowany zespół projektowy ma szansę stworzyć odpowiednio dostosowaną do warunków formę wtryskową.

Sukces: odpowiedni projekt i umiejętności.

Układ wlewowy formy wtryskowej to kluczowy element procesu wtryskiwania tworzyw sztucznych. Jego odpowiednie zaprojektowanie i kontrola mają ogromny wpływ na jakość i efektywność produkcji. Inżynierowie muszą uwzględnić wiele czynników, aby osiągnąć pożądane wyniki. Dlatego układ wlewowy jest nieodłączną częścią procesu produkcji wyrobów plastikowych i wymaga szczególnej uwagi i staranności.

Skip to content