Skip to main content

Przetwórstwo tworzyw sztucznych, jakim się zajmujemy, wymaga od nas znajomości specyfikacji materiałów, które wykorzystujemy w naszej codziennej pracy. Produkcja przedmiotów codziennego użytku, przy użyciu form wtryskowych to zadanie, które stanowi dla nas wyzwanie, zwłaszcza, gdy chcemy być wysoko oceniani przez swoich klientów. Przykładając ogromną wagę do swojej pracy, stale poszerzamy swoją wiedzę i chętnie się z nią dzielimy. Dlatego też dziś skupimy się na materiałach, z jakich produkujemy. Poznamy ich rodzaj, a także dokładnie przyjrzymy się ich właściwościom.

Na co dzień w naszej firmie korzystamy z następujących tworzyw:

  • Polietylen oznaczony symbolem (PE): wysokociśnieniowy PELD i niskociśnieniowy PEHD
  • Polipropylen oznaczony symbolem (PP)
  • Polichlorek winylu oznaczony symbolem (PVC)
  • Polistyren oznaczony symbolem (PS)
  • Poliamid oznaczony symbolem (PA)

Materiały te różnią się specyfikacją, a co za tym idzie, ich wykorzystanie zależne jest od efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać.

  • Polietylen jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych tworzyw na świecie. Dzieli on się na dwie odrębne grupy: materiał wysokociśnieniowy PELD i niskociśnieniowy PEHD. Ze względu na swoją dużą wytrzymałość i elastyczność polietylen PELD wykorzystywany jest przy produkcji butelek, worków na śmieci, reklamówek i opakowań spożywczych. Z kolei polietylen PEHD ma zastosowanie w produkcji rur, zbiorników na chemikalia. Chętnie jest także wykorzystywany w branży rolniczej.
  • Polipropylen ze względu na niską wagę i wysoką wytrzymałość, również znajduje szerokie zastosowanie w przetwórstwie opakowaniowym. Co ciekawe tworzone są także z niego meble ogrodowe, elementy samochodowe i tkaniny, które nie są przemakalne.
  • Polichlorek winylu jest elastyczny i odporny na korozję i wilgoć. W związku z tym wykorzystywany jest do produkcji rur, elementów stolarki okiennej i drzwiowej. Ma szerokie zastosowanie w przypadku elementów naszych domowych kuchni jak i łazienek.
  • Polistyren jest coraz rzadziej stosowany, ze względu na swoje szkodliwe działanie dla środowiska. Do tej pory produkowane były z niego: jednorazowe naczynia, a także styropian.
  • Poliamid jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wykorzystuje się go w produkcji tkanin, szczotek do zębów, części mechanicznych oraz w przemyśle motoryzacyjnym. Dzięki swoim właściwościom jest popularnym tworzywem w dziedzinie inżynierii.

Świat przetwórstwa jest pełen zaskakująco interesujących informacji, które w życiu codziennym mogą być bardzo przydatne. Warto być świadomym, jakie tworzywa wybieramy i jak dbamy o ich odpowiednie utylizowanie, aby chronić nasze środowisko.

Skip to content