Skip to main content

Rozwój przetwórstwa tworzyw sztucznych wpływa znacząco na nasze środowisko. Problem plastiku i jego negatywnego oddziaływania na naszą planetę spędza sen z powiek dla naukowcom, inżynierom i ekologom. W odpowiedzi na zagrożenie, jakim jest przede wszystkim efekt cieplarniany, naukowcy opracowali kilka metod pozyskiwania tworzyw sztucznych z biomasy. Tak powstał: BIOPLASTIK.

Czym są bioplastiki?

Jak sama nazwa wskazuje tworzywa te mają wiele wspólnego z elementem BIO. Są pozyskiwane z naturalnych składników takich jak: skrobia, celuloza, kwas mlekowy i materiałów pochodzenia rośliśnnego.

Jasne strony bioplastiku

  1. Natura lubi bioplastik. Produkcja bioplastiku z biomasy w zdecydowanym stopniu przyczyniła się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, a także spowodowała ograniczenie wycinki lasów.
  2. Bioplastik jest wytrzymały. Produkcja tworzyw sztucznych, w których składzie znajduje się bioplastik, wykonany ze szpinaku lub pietruszki to gwarancja stworzenia wytrzymałego produktu, np. toreb, butelek, słomek do picia.
  3. Większość bioplastików nadaje się do przetworzenia w tradycyjny sposób. Część z nich jest także biodegradowalna.

Popularne rodzaje bioplastików

  1. PLA (polilaktyd) – wytwarzany z kukurydzy lub trzciny cukrowej. Często wykorzystywany do produkcji jednorazowych naczyń.
  2. PHA (polihydroksyalkanoaty) – to bardzo interesująca odmiana bioplastiku, stworzona przez mikroorganizmy! Dzięki swoim wszechstronnym właściwościom, w tym także biodegradowalności i termoplastyczności jest często używana w przemyśle farmaceutycznym.
  3. Bioplastiki kompozytowe: niektóre bioplastiki są kompozytami, które łączą cechy tradycyjnych plastików z korzyściami biodegradowalności. Przykłady to tworzywa sztuczne z dodatkiem włókien drzewnych czy włókien roślinnych.

Przyszłość bioplastiku jest pełna wyzwań

Musimy jednak pamiętać, że produkcja bioplastiku jest kosztowna. Dodatkowo wymaga usystematyzowania pod kątem prawa, które dla każdego Państwa na świecie jest inne. Na przykład w USA produkt posiadający min. 25% biomasy, może nosić miano bioplastiku. Niestety, tani i wszechobecny plastik jest ogromną konkurencją dla tego rodzaju tworzywa. Jednak stały rozwój nauki, sprawia że przyszłość bioplastiku maluje się w jasnych barwach. Dbałość o naszą planetę to cel, który został już obrany przez nasze społeczeństwo.

Skip to content