Skip to main content

Walka z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego plastikiem to nie tylko zbiór twardych zasad dotyczących recyklingu. Od kilkunastu lat w laboratoriach na całym świecie naukowcy prześcigają się w znalezieniu złotego środka, który pomoże zredukować ogromne ilości zalegającego plastiku.

Na horyzoncie pojawiają się niezwykłe rozwiązania w postaci organizmów, które mogą pomóc w walce z tym globalnym problemem. Nie, to nie film science-fiction, tylko naukowa prawda, oparta na szczegółowych badaniach laboratoryjnych.

Grzyby zjadające plastik: rewolucja z laboratorium

Grzyb, który może rozkładać plastik, brzmi jak coś niezwykłego i kuriozalnego jednocześnie, ale rzeczywiście istnieje! Odkrycie to pochodzi z laboratorium badawczego na Uniwersytecie w Sydney, gdzie naukowcy zidentyfikowali grzyba Aspergillus tubingensis, który potrafi przekształcić plastik w nieszkodliwe substancje w zaledwie kilka tygodni.

To rewolucja w świecie biologii i przemysłu. Do tej pory uważano, że plastik rozkłada się przez setki lat. Dziś wiemy, że dzięki temu grzybowi proces ten można skrócić do ułamka tego okresu.

Mikroby oceaniczne: mikroskopijni wojownicy przeciw plastikowi

Oprócz grzybów, naukowcy zwracają również uwagę na mikroby oceaniczne jako potencjalne narzędzie w walce z plastikowym zanieczyszczeniem. Badania wspierane przez Unię Europejską koncentrują się na zdolnościach mikroorganizmów do rozkładania plastików w warunkach oceanicznych.

Mikroby rozkładają plastik na proste związki chemiczne, które z łatwością mogą być wchłaniane przez środowisko. Robią to bez specjalnie przygotowanych warunków, więc mogą być używane w wodach mórz i oceanów. Te niewidoczne gołym okiem istoty mogą mieć realny wpływ na ochronę środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk wodnych oraz tych o trudnej dostępności.

Owady, które zjadają plastik: naturalni recyklerzy

Oprócz grzybów i mikrobów, naukowcy znaleźli także kilka gatunków owadów, które żywią się plastikiem. Jednym z nich jest mol woskowy. Oprócz tego, że jego larwy zjadają polietylen, potrafią go również rozłożyć.

To nie jedyny gatunek, który lubuje się w tworzywie sztucznym. Jego miłośnikami są również larwy barciaka większego, szkodnika uli, oraz wiele gatunków chrząszczy. Skąd wynika to zamiłowanie? Okazuje się, że tworzywa sztuczne mają podobną strukturę do naturalnego pożywienia, np. wosku lub drewna.

Nie wiadomo jednak, jak plastik wpływa na organizmy tych gatunków. Badania na ten temat są dopiero w początkowej fazie. Czas pokaże, czy owady także staną się naszym dobrym sprzymierzeńcem w walce z plastikiem.

Nauka nie idzie w las

Rozwój nauki bywa zaskakujący. Jeszcze 20 lat temu nikt nie spodziewał się, że grzyby, mikroby czy owady są w stanie pomóc naszej planecie w tak ciekawy i ekologiczny sposób. Dziś wiemy jedno: środowisko naturalne i procesy, które w nim zachodzą, są w stanie przechytrzyć człowieka i pokazać, jak silna jest natura.

Skip to content