Skip to main content

Masowa produkcja przedmiotów codziennego użytku z tworzyw sztucznych ciągle się rozwija. Formowanie wtryskowe jest jedną z metod często wykorzystywanych przez producentów. Dlaczego? Ponieważ przynosi zyski i ogranicza straty. Wtryskarki pozwalają na szerokie wykorzystywanie właściwości tworzyw sztucznych.

Jedną z branż, która chętnie sięga po formowanie wtryskowe, jest branża zabawkarska. W ten sposób produkowane są np. foremki do piaskownic, samochody, figurki i klocki. Z kolei w branży opakowaniowej wtryskarki są wykorzystywane przy produkcji butelek, pojemników, czy nakrętek. Cechy tworzyw sztucznych takie jak wytrzymałość, elastyczność i lekkość sprawiają, że opakowania wykonane z tego rodzaju materiału mogą być przeznaczone do przechowywania żywności, czy kosmetyków.

Wtrysk jest wykorzystywany także do produkcji obudów do komputerów, telefonów, telewizorów oraz w branży motoryzacyjnej. Możliwość wykonania danego przedmiotu, przy jednoczesnej łatwości powtarzania procesu, sprawia, że produkcja ta jest niezwykle efektywna.

Formowanie wtryskowe nie musi ograniczać się do tworzyw sztucznych. Aktualnie w produkcji wykorzystuje się także gazy szlachetne, systemy wielokomponentowe oraz materiały biodegradowalne. To kierunek, który prowadzi do produkcji przedmiotów o unikalnych właściwościach, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju ekologii poprzez stosowanie materiałów, które łatwo rozkładają się w środowisku naturalnym.

Formowanie wtryskowe to obecnie jedna z najpopularniejszych metod w przemyśle tworzyw sztucznych. Jej zalety, takie jak szybkość, wysoka jakość i możliwość wykorzystania różnorodnych materiałów, przeważają nad ewentualnymi wadami.

Skip to content