Formy wtryskowe to bardzo skomplikowane narzędzia, muszące równocześnie wykonywać wiele czynności w trackie procesie wtryskiwania tworzyw.
Ich podstawowym zadaniem będzie wypełnienie płynnym tworzywem gniazd formujących, a następnie uformowanie wyrobu. Powinien on w sposób idealny odzwierciedlać kształt gniazd formujących.
Inną funkcją jest odprowadzanie ciepła od gorącego płynnego tworzywa oraz umożliwienie usuwania wyprasek w szybki sposób oraz powtarzalnie.
W omawianych formach wtryskowych występują kilka rodzajów układów wtryskowych. Są to:
- gniazda formujące
- układy wlewowe,
- układy chłodzenia
- układ wypychania wypraski i wlewka
- elementy prowadzące i ustalające połówki formy
- napędy płyt i segmentów
- obudowa
W tym wpisie przyjrzymy się najważniejszemu z nich.
Układ wlewowy
Układ wlewowy składa się z głównego kanału wlewowego oraz dodatkowego kanału wlewowego, których zadaniem jest doprowadzenie płynnego tworzywa do gniazd formujących. Zachowują jak najniższy spadek ciśnienia i temperaturę tworzywa. W skład układu wlewowego wchodzi także przewężka przez którą tworzywo dostaje się do gniazd formujących.
Dzięki prawidłowo funkcjonującemu układowi wlewowemu możliwe będzie uzyskanie z każdego gniazda wyrobów o tych samych właściwościach.
W zależności tego, jak doprowadzone jest tworzywo do gniazd formujących, wyróżnia się odprowadzenie szeregowe oraz równoległe.
Układ szeregowy cechuje się mniejszą objętością kanałów, a zarazem różnym czasem wypełniania gniazd formujących. W układzie równoległym doprowadzenie tworzywa do gniazd jest częściowo zbalansowane, co oznacza wypełnianie gniazd formujących w jednakowym czasie. Dzieje się tak dzięki odpowiednio dobranej wielkości przekrojów poprzecznych kanałów wlewowych. Powinno mieć to miejsce w każdej z gałęzi kanałów wlewowych.
Przewężki natomiast zatrzymują nadmiernie ochłodzonego tworzywa, podgrzewają je poprzez zwiększenie prędkości jego przepływu oraz ułatwiają oddzielenia układu wlewowego od wyrobu.