Skip to main content

Części do sprzętów AGD, nóżki stołów biurowych czy kółka do foteli obrotowych, mnóstwo indywidualnych konceptów, a także miniaturowe modele samochodzików czy czołgów – to tylko niewielka część efektów naszej pracy, która wielu osobom może wydawać się bardzo skomplikowana. Projektowanie form wtryskowych i ich wytwarzanie to podstawy naszej działalności. Jak się one mają do efektów końcowych? Spróbujemy Wam to w przystępny sposób przybliżyć.

Forma wtryskowa – co to takiego?

Formowanie wtryskowe może być dobrą inwestycją głównie w firmach z branży przemysłowej, tych które produkują duże ilości elementów z tworzyw sztucznych.

Forma wtryskowa to narzędzie wykorzystywane w procesie wtryskiwania tworzyw sztucznych.  Jej podstawowe zastosowanie polega na kształtowaniu ciepłej masy plastycznej (tworzywa sztucznego) w odpowiedni kształt za pomocą wtrysku ciśnieniowego.

Forma wtryskowa składa się z dwóch półform, z których każda posiada wybrzuszenie, w którym tworzywo sztuczne ulega kształtowaniu. Podczas procesu wtryskiwania tworzywo sztuczne jest rozpuszczane w gorącej komorze wtryskowej, a następnie wstrzykiwane pod wysokim ciśnieniem do formy wtryskowej. Po zastygnięciu tworzywa sztucznego w formie, forma jest otwierana, a gotowy element jest usuwany.

Główną zaletą wtryskiwania jest zdecydowanie ekonomiczność. To właśnie, dzięki wtryskiwaniu – za sprawą jednego procesu technologicznego możemy otrzymać skomplikowane wyroby, niewymagające dodatkowej obróbki. Są wykonane dokładnie i perfekcyjnie.

Każdy projekt jest inny

Każdą formę przygotowujemy na życzenie klienta. Nie boimy się wyzwań i podejmiemy się realizacji każdego, nawet najbardziej skomplikowanego projektu. Pracujemy elastycznie i niczego nie narzucamy naszym partnerom biznesowym.
Klient może nam dostarczyć gotowy model przedmiotu, który chce powielać. Na jego podstawie przygotujemy formę i rozpoczniemy produkcję. Drugą metodą jest zaprojektowanie formy w programie komputerowym. Bywa czasem tak, że stworzenie kształtki to nie koniec jej produkcji. Niektóre elementy wymagają jeszcze bowiem dodatkowej obróbki, np. szlifowania czy frezowania. Takie produkty trafiają pod wyspecjalizowane maszyny CNC, które wykończą je dokładnie tak, jak życzy sobie tego klient.

Zalety form wtryskowych

Formy wtryskowe mają wiele zalet, które czynią je popularnymi w wielu branżach produkcyjnych. Oto niektóre z najważniejszych zalet form wtryskowych:

* Wysoka dokładność – formy wtryskowe pozwalają na uzyskanie dokładnego i powtarzalnego kształtu produktów, co jest szczególnie ważne dla wielu branż, takich jak elektronika, motoryzacja i przemysł budowlany.
* Oszczędność kosztów – formy wtryskowe pozwalają na szybsze i bardziej efektywne wytwarzanie produktów, co może przyczynić się do zmniejszenia kosztów produkcji.
* Możliwość produkcji produktów na zamówienie – formy wtryskowe pozwalają na produkcję produktów o różnych kształtach i wzorach, co jest szczególnie ważne dla przedsiębiorstw produkujących produkty z tworzyw sztucznych na zamówienie.
* Oszczędność materiału – formy wtryskowe pozwalają na oszczędność materiału, ponieważ proces wtrysku jest bardziej efektywny i pozwala na precyzyjne wykorzystanie tworzywa sztucznego.

Skip to content