Rozwój technologii w zakresie obróbki tworzyw sztucznych zrewolucjonizował niejedną gałąź przemysłu. Formowanie wtryskowe pozwoliło na produkcję wysokiej jakości elementów w sposób bardzo wydajny i dość ekonomiczny. Oczywiście projektowanie form wtryskowych i ich wytwarzanie wymaga szerokiej wiedzy z zakresu właściwości tworzyw i technologii wtryskiwania, jednak sam proces jest dość łatwo zrozumiały nawet dla laika.
Jak przygotowujemy formy wtryskowe?
Formę przygotowuje się oczywiście na życzenie klienta. Zamówienie klienta może mieć różne formy. Po pierwsze, może on dostarczyć gotowy model przedmiotu, który chce powielać. Wtedy sprawa jest dość prosta, wystarczy na jego podstawie przygotować formę. Drugą metodą jest zaprojektowanie formy w programie komputerowym. Czasami klient dostarcza gotowy projekt, jednak zdarza się, że przygotowuje go dla niego wtryskownia. Forma musi oczywiście spełniać wszystkie wymagania techniczne, by gotowe kształtki były trwałe. To oznacza, że powinna m.in. posiadać specjalne układy do chłodzenia lub ogrzewania tworzywa, by zastygło, a także musi się dość łatwo otwierać, aby nie uszkodzić produktu podczas wyjmowania go z formy. Forma może być jedno lub wielogniazdowa, musi też posiadać odpowiednio zaplanowany układ wlewowy. Do jej wykonania powinno się używać podzespołów i stali najwyżej jakości.
Formy wtryskowe do poprawek?
Zdarza się, że samo stworzenie kształtki to nie koniec jej produkcji. Niektóre elementy wymagają jeszcze bowiem dodatkowej obróbki, np. szlifowania czy frezowania. Takie produkty trafiają pod wyspecjalizowane maszyny CNC, które wykończą je dokładnie tak, jak życzy sobie tego klient. Klienci najczęściej zamawiają projekt formy w tej firmie, która będzie wykonywała gotowy produkt. Dzięki temu możliwości popełnienia błędu są niewielkie, a dodatkowo klient nie musi martwić się o utrzymanie tajemnicy, jeśli dany produkt ma być nowością na rynku. Wielu z nich decyduje się na współpracę z firmami, które oferują szybkie terminy realizacji zadania.