Tworzywa sztuczne znajdują obecnie zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu. Istnieje wiele metod obróbki stosowanych w celu nadania im pożądanego kształtu i właściwości. Obok popularnej techniki formowania wtryskowego, chętnie wykorzystuje się również termoformowanie próżniowe.
Na czym polega termoformowanie próżniowe?
Termoformowanie próżniowe to jedna z technik kształtowania tworzyw sztucznych. Metoda ta wykorzystuje termoplastyczność materiałów, nadając im odpowiedni kształt za pomocą specjalnych form. W przypadku termoformowania próżniowego tworzywa muszą mieć postać płyt lub folii, w przeciwieństwie do techniki wtryskiwania, gdzie korzysta się z granulatów. Płyty z tworzywa zostają uelastycznione przy pomocy grzałek wytwarzających wysoką temperaturę, a następnie rozciągnięte na specjalnych rampach napinających. Miękkim tworzywem można łatwo wypełnić gotową formę. Precyzyjne utrwalenie kształtu jest możliwe dzięki działaniu próżni – odessanie powietrza powoduje dokładne przylgnięcie tworzywa do matrycy. Schłodzony kształt zostaje utrwalony i jest gotowy do wyjęcia. Istotną rolę odgrywają tu formy do termoformowania, które powinny być dobrze zaprojektowane i odprowadzać ciepło z kształtowanego tworzywa. Są one jednak tańsze w produkcji od form wtryskowych, w związku z czym proces termoformowania próżniowego jest metodą niedrogą i chętnie wykorzystywaną w szeroko pojętym przemyśle.
Zastosowania termoformowania próżniowego
Termoformowanie próżniowe umożliwia przetwórstwo tworzyw sztucznych, takich jak plexi, akryl, PCW czy ABS, ale jest też wykorzystywane do formowania przedmiotów z polietylenu czy polipropylenu. Za pomocą tej techniki produkuje się głównie wielkogabarytowe artykuły cienkościenne. Co dokładnie wytwarza się za pomocą termoformowania próżniowego?
- Produkty reklamowe – w tym zwłaszcza szeroka gama artykułów wystawienniczych: kasetonów, potykaczy, szyldów, regałów i wiele innych;
- opakowania – pojemniki otwarte na potrzeby branży spożywczej, ale też kosmetycznej czy chemicznej;
- Prototypy i części maszyn, w tym osłony i obudowy;
- Palety i przekładki transportowe;
- Karoserie i inne elementy na potrzeby branży motoryzacyjnej.
Okazuje się więc, że termoformowanie próżniowe to obok formowania wtryskowego popularna i chętnie stosowana metoda kształtowania tworzyw sztucznych.