Obróbka materiałów metodą CNC jest jedną z najefektywniejszych i najnowocześniejszych technik. CNC to skrót od Computerized Numerical Control, czyli komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi. Jak łatwo można się domyśleć, skrawanie w całości zaplanowane przez komputer jest niezwykle precyzyjne i dokładne. Frezowanie CNC jest dodatkowo metodą bardzo szybką, na efekty pracy urządzenia nie trzeba więc czekać długo.
Na czym polega frezowanie CNC?
Obsługa maszyny CNC nie jest trudna dla odpowiednio przeszkolonej osoby. Najprościej mówiąc, frezowanie CNC można podzielić na trzy części. Po pierwsze, specjaliści muszą stworzyć odpowiednio opisany projekt przedmiotu, który chcą uzyskać po frezowaniu. Poprawne przygotowanie projektu jest kluczowe dla całego procesu – jeśli są w im błędy, zazwyczaj stworzony przedmiot robi się kompletnie bezużyteczny. Następnym krokiem jest przetworzenie projektu tak, by na jego bazie stworzyć plan sterowania maszynami. Komputery sterujące frezarką CNC programuje się właśnie na bazie tego planu. Ostatni etap to już właściwe frezowanie. Przedmiot w maszynie wykonuje ruch posuwny, podczas gdy sama maszyna wykonuje ruch obrotowy. Frezowanie to nic innego jak tworzenie na obrabianym przedmiocie różnego rodzaju kanalików, rowków czy innych kształtów, zgodnie z wprowadzonym projektem.
Zalety frezowania CNC
Głównymi zaletami frezowania przy użyciu maszyn CNC są precyzja i tempo pracy, a dodatkowo wysoka powtarzalność tej metody. Wiele przedmiotów frezowanych ręcznie na pewno nie byłoby tak dokładnie wykonanych, jak przy użyciu maszyny, dodatkowo praca zajęłaby o wiele więcej czasu. Maszyna prawie nigdy nie popełnia błędów, przedsiębiorcy nie tracą więc pieniędzy. Metoda CNC doskonale sprawdza się nie tylko przy obróbce metalu, ale również sklejki, miedzi, mosiądzu czy nawet złota. Dodatkowo podczas pracy maszyny powstaje bardzo niewiele odpadów, co również jest korzystne dla portfela przedsiębiorcy.