Maszyny CNC zrewolucjonizowały przemysł. Dzięki nim wiele linii produkcyjnych może osiągać szczyty swojej wydajności, a nawet najbardziej żmudne i szczegółowe prace są wykonywane szybko i rzetelnie. Czym dokładnie są maszyny CNC?
Precyzja i uniwersalność
Maszyny CNC pochodzą od prostych obrabiarek. Kiedyś projektowało się urządzenia, które miały precyzyjnie wykonywać swoje zadanie. Jednak były stworzone tylko do jednego zadania i nie dało się ich przeprogramować. Usprawniały pracę wielu linii produkcyjnych, jednak jeśli zachodziły jakieś zmiany, stawały się bezużyteczne. Dlatego też narodziła się potrzeba możliwości programowania tych maszyn. Inżynierom udało się stworzyć pierwsze modele sterowane numerycznie. Chociaż maszyny programowało się między innymi przy pomocy dziurkowanych taśm, i było to odległe od dzisiejszego programowania, stało się pierwowzorem współczesnych maszyn.
Współczesne maszyny
Tym typem maszyn zainteresowała się armia amerykańska, która postanowiła je dopracować. Kiedy rozpoczęła się rewolucja komputerowa, dotarła ona również do maszyn sterowanych numerycznie. Po wielu próbach i błędach udało się stworzyć maszynę, której pracę programowałby komputer. Maszyny CNC stały się w pełni programowalne. Dzięki temu obecnie frezowanie CNC nie oznacza już tyko możliwości wykonania jednego wzoru. Frezarkę CNC można w każdej chwili przeprogramować, jest więc perfekcyjnie dopracowaną maszyną przemysłową. Maszyny CNC stały się tak popularne i rozchwytywane, że obecnie dostępne są na rynku dla przeciętnego Kowalskiego. Współczesne maszyny są coraz bardziej udoskonalane. Producenci dbają o to, by pracowały płynnie i były maksymalnie zautomatyzowane: same zgłaszały problemy, usuwały wióry i pobierały kolejne przedmioty do obróbki. Nowoczesne maszyny są kompaktowe, by zajmowały jak najmniej miejsca w halach produkcyjnych i konstruowane modułowo, aby dzięki rożnym dodatkom móc zbudować jak najbardziej funkcjonalne narzędzie. Jak każda maszyna wymagają regularnych serwisów.