Frezarka to urządzenie służące do obrabiania różnych tworzyw, poprzez frezowanie płaszczyzn, wgłębień, rowków oraz powierzchni krzywoliniowych. Pierwsze takie urządzenie powstało w 1818 roku i zostało skonstruowane przez Eliego Whitney’a. Warto poznać kilka informacji na temat tego wybitnego amerykańskiego wynalazcy.
Historia wynalazcy frezarki
Eli Whitney był amerykańskim inżynierem i przedsiębiorcą. Żył w latach 1765 – 1825. Wychowywał się w biednej rodzinie, dlatego już w wieku dziesięciu lat zarabiał naprawiając domowe sprzęty okolicznych mieszkańców. Był tak zaradny, że nie tylko udało mu się dostać na Yale w New Heaven, ale również sam opłacał swoją edukację, naprawiając urządzenia na terenie uczelni.
Na przełomie XVIII i XIX wieku zajął się produkowaniem muszkietów. Jako pierwszy wprowadził zasadę podziału pracy. Zlecał wykonywanie poszczególnych części obróbki różnym pracownikom. W 1793 roku zbudował odziarniarkę do bawełny, służącą do oddzielania włókien od nasion. W 1818 roku stworzył wspornikową frezarkę, która poza ruchem obrotowym freza, posiadała samoczynny przesuw stołu. Na stole były mocowane przedmioty do obróbki.
Dopiero w 1862 roku Amerykanin Joseph Brown skonstruował i rozpoczął produkcję frezarek uniwersalnych. Umożliwiły one przemieszczanie narzędzia względem przedmiotu w dowolny sposób, co pozwoliło na obróbkę przedmiotów o bardziej skomplikowanej budowie.
Zastosowanie frezarki dzisiaj
Frezarki są wykorzystywane do obróbki tworzyw sztucznych, drewna lub płyt wiórowych. Jednak znacząco różnią się od pierwszych egzemplarzy, ponieważ są o wiele bardziej wyspecjalizowane. Frezowanie CNC jest powszechnie stosowaną metodą obrabiania tworzyw sztucznych. Praca przy pomocy tych innowacyjnych urządzeń gwarantuje precyzję wykonania. Frezarka radzi sobie z wykonaniem nawet najbardziej skomplikowanych kształtów. Dzięki niej otrzymuje się gotowe detale, wykorzystywane między innymi w branży spożywczej, samochodowej oraz budowlanej.