Aby wyprodukowanie jakiegokolwiek elementu dla przemysłu lub budownictwa było możliwe, konieczne jest użycie odpowiedniej formy. Z niej wykonuje się odlew o ściśle określonym kształcie. Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji form jest polichlorek winylu, w skrócie PCV. Jest to syntetyczny polimer termoplastyczny, więc można go bardzo łatwo formować z wykorzystaniem wysokich temperatur. Przetwórstwo tworzyw sztucznych jest dziś niezwykle szybko rozwijającą się dziedziną, ponieważ PCV i inne tego typu materiały mają bardzo dobre właściwości plastyczne, są także trwałe i dość tanie.
Polichlorek winylu sprawdza się doskonale w produkcji form również dlatego, że ma właściwości niepalne i samo gasnące, jest więc całkowicie bezpiecznym surowcem. Jest także odporny na działanie kwasów i zasad, co oznacza, że może mieć bezpośredni kontakt z drażniącymi, a nawet żrącymi substancjami. Formy z tworzyw sztucznych nie mogą być wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, a takie właśnie cechy wykazuje polichlorek winylu.
Czym wyróżniają się formy stworzone z polichlorku winylu?
Najważniejszym zadaniem form wtryskowych jest przyjęcie płynnego tworzywa, z którego powstanie element o ściśle określonym kształcie. Do formy wtryskuje się substancję o bardzo wysokiej temperaturze, na którą polichlorek winylu jest niezwykle odporny. W następnym etapie surowiec zastyga, tworząc tak zwaną wypraskę.
Od tego, jak skonstruowana jest forma, zależy ostateczny kształt produktu. Zastosowanie w tym celu polichlorku winylu, który jest materiałem plastycznym, okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Formie nadaje się wiele gniazd, wlewek lub elementów ustalających, które muszą być szczelnie wypełnione przez wtryskiwaną, płynną substancję. Ważne jest także, aby forma umożliwiała uzewnętrznianie nagromadzonego ciepła, co jest możliwe dzięki jej systemom odprowadzającym. Polichlorek winylu nie ulega odkształceniom, jest także odporny na duże obciążenia, dlatego idealnie sprawdza się w produkcji skomplikowanych form wtryskowym.