Tworzywa sztuczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem w szeroko rozumianych procesach produkcyjnych w wielu gałęziach przemysłu, m. in. spożywczej, motoryzacyjnej czy budowlanej. Elementy wytwarzane z tych materiałów wyróżnia trwałość i szerokość zastosowań. W jaki sposób się je produkuje? Jedną z najpopularniejszych metod jest formowanie wtryskowe.
Czym jest i do czego służy formowanie wtryskowe?
Formowanie wtryskowe jest jednym ze sposobów nadawania kształtu przedmiotom z tworzyw sztucznych poprzez wtryskiwanie surowca do specjalnej formy. Jak dokładnie przebiega formowanie wtryskowe? Tworzywo sztuczne poddawane jest uplastycznieniu w cylindrze, a następnie przez dysze wtłaczane do formy wtryskowej, w której następuje zastygnięcie i zestalenie surowca poprzez oddziaływanie temperatury: niskiej dla tworzyw termoplastycznych i wysokiej dla materiałów termoutwardzalnych. Po skrzepnięciu tworzywa otwiera się formę wtryskową i wyjmuje gotową kształtkę zwaną wypraską. Ponieważ wtryskiwanie jest procesem cyklicznym, po otwarciu formy następuję jej ponowne zamknięcie i proces powtarzany jest od nowa. Do zalet tej metody należy wysoka wydajność produkcji, duża precyzja i dobra jakość uzyskiwanych elementów.
Charakterystyka form wtryskowych
Najistotniejszą rolę w procesie formowania wtryskowego odgrywają formy wtryskowe, w których zachodzi utwardzenie kształtki i które nadają jej ostateczny kształt. Dlatego tak ważne jest precyzyjne projektowanie form wtryskowych. Aby forma działała prawidłowo musi spełniać wymagania związane z optymalnym wypełnieniem gniazd tworzywem, odprowadzaniem ciepła oraz łatwym uwalnianiem gotowych kształtek. Warto zaznaczyć, że forma może być jedno lub wielogniazdowa. Poza gniazdami, forma wtryskowa musi również posiadać m. in. układ wlewowy, zwany też przepływowym, napędy płyt, elementy prowadzące, układ chłodzenia bądź grzania i wypychania kształtek, a także obudowę. Tak zaprojektowana forma zapewni wysoką wydajność produkcji z zachowaniem wysokiej jakości wytwarzanych wyprasek.